5 prostych ćwiczeń aby odzyskać psychiczną równowagę

Qi Gong

Równowaga ciała i umysłu „Wielkie koło”

To jest ćwiczenie z Qi Gong „Wielkie Koło” – wykonuj je rano i wieczorem przez najbliższy tydzień. 

Jak wykonać ćwiczenie?
Przenieś dłonie przed siebie, przenieś energię ze swojego wnętrza do głowy i zatocz koło ramionami. Zbierz swoje wewnętrzne zasoby energii i weź głęboki wdech i wydech (powtarzając czynność przeniesienia przed siebie rąk i zatoczenia koła ramionami). 

 

Liczenie do 1000

Usiądź, idź na spacer, kontynuuj to co robisz w tej chwili (pod warunkiem, że nie jest do tego wymagana Twoja uwaga). Zacznij liczyć do tysiąca lub do stu, koncentrując się tylko na wypowiadanych w myślach liczbach i nie myśląc o niczym innym.
Kontynuuj ćwiczenie przez 10-15 minut. Możesz to robić idąc na spacer, jadąc pociągiem, siedząc lub leżąc na podłodze. Pomyśl o uważności, jako ścieżce do siebie i do pełnej obecności. Dlatego wybierz raczej jedną ścieżkę i nią podążaj, niż jednocześnie próbuj iść wieloma ścieżkami.

 

Jestem

Zatrzymaj się w umyśle na słowie Jestem . Ogranicz swój umysł tylko do tego słowa. Powtarzaj je. Możesz sobie wyobrazić, że to płaski kamień, który rzucasz na wodę. Masz pod ręką wiele takich kamieni.
Jestem, jestem, jestem …
Aż wszystkie kamienie znikną pod wodą i zostajesz w tej przestrzeni.

 

Cisza

Cisza ma niezwykłą moc i energię. Zacznij dzień od ciszy, od medytacji ciszy. Staraj się znajdować chwile ciszy, zatrzymać się w największym zgiełku. Oczyść swój umysł z hałasu myśli, a znajdziesz w sobie, pytając swoją intuicję, wskazówki, co dalej.
Znajdź w sobie biegun ciszy, nieruchomy punkt, wokół którego wszystko wiruje i pobądź w ciszy myśli w jego obecności.

 

Sukcesy i porażki

Pomyśl o swoich największych porażkach i ich konsekwencjach.
Czy wszystkie konsekwencje były złe? Czy porażki nie były czasem źródłem późniejszych sukcesów?
Pomyśl teraz o swoich trzech największych sukcesach. Czy miały one wyłącznie dobre konsekwencje? Czy sukces nas nie oślepia tak, że zaczynamy błądzić w dalszej drodze?

W historii człowieka jest wiele przypadków, które mówią o tym, że wielkie sukcesy prowadzą często do wielkich porażek. I odwrotnie – porażki są często źródłem wielkich sukcesów. O tym mówi życie Adama i Ewy, Aleksandra Macedońskiego, Napoleona, Hitlera, czy Winstona Churchilla, który zresztą powiedział, że “ sukces to przechodzenie od porażki do porażki bez utraty entuzjazmu ”.
Sukces ani porażka nigdy nie są ostateczne. Liczy się ciąg dalszy i to, co z nimi zrobimy. Dlatego i w jednym i w drugim przypadku ważna jest uważność. Droga do sukcesu wiedzie przez porażki, nieraz jest szczytem góry porażek.
Biegun może być końcem drogi przez same porażki.

Ćwiczenia pochodzą z książki Marka Kamińskiego „Power4Change. Sztuka osiągania celów.”